zwiekszenie-mocy-diesla-motoryzacja-porady

Zwiększenie mocy w dieslu?

zwiekszenie-mocy-diesla-motoryzacja-poradyOkazuje się, że w kilka chwil i to w dodatku bez żadnej pomocy ze strony mechanika samochodowego możemy znacząco zwiększyć moc silnika diesla nawet o kilkadziesiąt procent. Jak to możliwe? Naturalnie za sprawą chiptuningu. Co jednak powinniśmy wiedzieć zanim skażemy nasz samochód na taką operację? Przede wszystkim co to takiego ten chiptuningu. Otóż jest to zabieg który polega na usunięciu fabrycznego programu ze sterownika silnika i wstawienie zamiast niego oprogramowania od tunera czyli osoby która fachowo takimi operacjami się zajmuje. Najczęściej te nowe mapy skierowane do silnika skupiają się na wtrysku większej ilości paliwa do cylindra oraz zwiększeniu ciśnienia doładowania. Dla laika jest to dość skomplikowana operacja ale w rzeczywistości jest to dość prosty zabieg. Mimo swojej prostoty jest bardzo skuteczny ponieważ potrafi całkowicie zmodyfikować charakterystykę rozwijania mocy, daje nam dużo większą siłę silnika i czasami potrafi również zoptymalizować spalanie. Musimy jednak pamiętać, że mimo iż jest to proces niezbyt złożony nie należy on do najtańszych. Uśredniony koszt chiptuningu diesla to około dwóch tysięcy złotych.

Co jednak zrobić aby nie zaszkodzić naszemu dieslowi? Pierwszą bardzo ważną sprawą jest znalezienie odpowiedniego specjalisty w tym temacie. Jest to o tyle ważne że ma to później odbicie nie tylko w późniejszych osiągach naszego samochodu ale i przede wszystkim powodzenia całej operacji. Okazuje się bowiem, że producenci samochodów coraz częściej robią wszystko aby utrudnić tunerom dostęp do sterowników jednostek napędowych. Najczęściej uniemożliwiają ingerencję w owe sterowniki za pomocą kodowania lub też zabezpieczają jego obudowę przed dostępem niepowołanych osób. Jeżeli okaże się że nasz samochód jest właśnie przez swoich twórców tak zabezpieczony doświadczona firma tubingowa będzie wiedziała co dalej robić. Są trzy wyjścia z takiej sytuacji, można zastosować odpowiedni pin do rozkodowania zabezpieczeń producenta, można również zamontować całkiem nowy sterownik lub też zastosować tak zwanego Powerboxa, czyli niewielkiego obwodu elektronicznego który wpina się do obwodu sterowania za pomocą specjalnych wtyczek. Powerbox jest w stanie imitować sygnały które płyną z osprzętu, dzięki czemu oszukuje komputer i uzyskuje wpływ na modyfikację parametrów pracy silnika.

Na tym jednak nie koniec, bo to nie tylko wiedza ale również zdrowy rozsądek ma duży wpływ na powodzenie całego przedsięwzięcia. Nie możemy od firmy tubingowej oczekiwać że moc diesla diametralnie skoczy do góry. Jeśli tego właśnie oczekujemy możemy się nieco rozczarować ale i poważnie zaszkodzić naszemu samochodowi. Dlaczego? O tym w kolejnym artykule.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>